İNSAN ASANSÖRÜ

Gelişen mimari sonucu binaların kat sayısı arttı. Bu bağlamda, dikey ve yatay olarak katlar arası geçişi sağlayacak bir mekanizma ihtiyacı doğdu. Asansör; eşya, insan ve yüklerin üst ve alt katlar arasında taşınmasını sağlayan bir mekanizma olarak, geliştirilerek insanlığın hizmetine sunuldu. Bu noktada insanlık tarihinde pek çok değişime uğrayarak, günümüzdeki modern insan asansörü formuna kavuşabildi. Geçmişte buharlı ve halat sarmalı düzenekleri ile çalışan asansörler, günümüzde yerlerini elektrikli, çekme düzenekli asansörlere bırakmıştır. 
Günümüzün en fonksiyonel araçlarından biri olan insan asansörü ise kapsamlı güvenlik tedbirlerine sahiptir. Nitekim asansörü dengeleyen bir ağırlık kabini bulunur ve bu kabin asansör ile ters yönlü hareket eder. Otomatik fren sistemi sayesinde istenilen kata gelindiğinde asansör durur. Bu tarz güvenlik önlemleri sayesinde, istenmeyen durumların önüne geçilmiş olur. Dünya 1 Asansör firması olarak, sizlerin güvenliğini önemsiyoruz. Bu noktada asansör yapım yönetmeliklerine uygun bir şekilde sizlerin ihtiyacını göz önünde bulundurarak, projelendirme gerçekleştiriyoruz. Asansör üretim ve montaj hizmetlerinin yanı sıra, teknik servis desteği de sağlıyoruz. Bu sayede asansörünüzün rutin bakımlarını profesyonel bir ekip ve ekipmanlarla yaptırabilmenize olanak tanıyoruz.


İnsan Asansörü Çeşitlerimiz

İnsan hayatının her alanında asansör kullanımı tercihten ziyade, bir zorunluluk halini almıştır. Nitekim plaza ve gökdelenlerde, sabahın erken saatlerinde asansör kuyrukları görmek şaşırtıcı değildir. Günlük hayatı oldukça kolaylaştıran asansör, kendi içinde farklı çeşitler barındırır. Öyle ki, günümüz teknolojisinin insanların ve eşyaların taşınması noktasında sunmuş olduğu yenilikler çeşitlilik arz eder. Bu yeniliklerin başında fonksiyonelliği ile öne çıkan asansör de kendi içinde çeşitliliğe sahiptir. 
Dünya 1 Asansör firması olarak bizler de ihtiyaca uygun birçok çeşitte asansör üretimi ve montajı yapmaktayız:


•    Yatay asansör, kabinin alt kısmında hareket sistemi vardır. Bu sayede salt lineer değil ayrıca kullanıldığı alanın özelliklerine göre sağ ve sol yönlü hareket imkânına da sahiptir.
•    Servis asansörü; daha çok restoranlarda kullanılan bu model ile yoğun yemek siparişleri, mutfaktan servis alanına asansör sayesinde hızlıca taşınır.
•    Sedye asansörü; hastanelerde kullanılan bu model, hijyen koşullarına göre özenle üretilmiştir.
•    Hidrolik asansör; elektrik yardımıyla, kaldırma işlevinin hidrolik sıvı tarafından görüldüğü asansörlerdir. Genel olarak seri üretim yapılan fabrikalarda tercih edilir.
•    Engelli asansörü, yaşlılar ve yürüme engeli olanlar için özel üretilmiş olan asansörlerdir.
•    Makine dairesiz asansör; görece az yer kapladığı için daha çok avm gibi çok katlı binalarda tercih edilir. Bu asansör modeli, yoğun kullanıma uygun olarak uzun vadeli hizmet sağlayan bir modeldir.


İnsan Asansörü Özellikleri


Katlar arasında insan taşıma amaçlı üretilen asansör modeline insan asansörü olarak tanımlanır. Asansör kapasitesi ve asansörün katlar arası geçiş hızı, insan asansörünün kalitesini belirleyen kıstaslardır. Güncel bir şekilde üretimi sağlanan insan asansörleri, modeline ve kullanım amacına göre değişmekle beraber, ortalama olarak 1 ile 35 kişi arasında bir taşıma kapasitene sahiptir. İnsan asansörleri için geliştirilen modern sistemler de, insanların kullanımı noktasında aranılan güveni sağlar. Örneğin, yıllardır tercih edilen tamponlu kapı sistemi ile asansör kapısına sıkışma kâbusu son buldu. Özellikle iş yeri gibi, asansörün yoğun olarak kullanıldığı ve asansör kabinine kalabalık grupların bindiği bir yerde tampon sistemi kullanımı önemlidir. Bu sistem sayesinde istenmeyen durumların önüne geçilir. 
Asansör güvenliği açısından, düzenli bakımların asla aksatılmaması gerekir. Nitekim ihmaller sonucunda başınıza öngörülmeyen durumların gerçekleşmesi olasıdır. Dünya 1 Asansör firması olarak, asansör üretim ve montaj hizmetine ek olarak, periyodik bakım ve onarım hizmetleri de sunmaktayız. Bu sayede sizlerin can güvenliğini en üst seviyede tutmaktayız.